هفت کاری که در فیس بوک نباید انجام داد!

  ٢. درج کامل تاریخ تولد در پروفایل
این هدفی ایده آل برای سارقان هویت است، که از آن برای بدست آوردن اطلاعات بیشتر در مورد هویت اصلی شما استفاده می کنند تا دسترسی به حساب بانکی یا کارت اعتباری تان آسانتر گردد. اگر قبلا تاریخ تولدتان را وارد کرده اید، به صفحه ی مشخصات (profile) خود رفته و بر روی برگه ی اطلاعات (Info tab) کلیک کنید، سپس آنرا ویرایش نمایید. در بخش اطلاعات پایه (Basic Information) / زادروز، یکی از گزینه های "فقط ماه و روز را در پروفایل من نمایش بده." (Show only month & day in my profile) و یا "تاریخ تولد من را در پروفایلم نشان نده." (Don’t show my birthday in my profile) را انتخاب کنید.

  ٣. اجازه ی دسترسی عمومی به حریم شخصی
شما می توانید دسترسی به تقریبا همه چیز موجود در پروفایلتان را به دوستان، دوستانِ دوستان و یا صرفا خودتان محدود کنید از جمله دسترسی به عکس ها ، تاریخ تولد، نگرش مذهبی و اطلاعات خانوادگی. شما می توانید دسترسی به اقلامی مانند عکسها را تنها به برخی از افراد یا گروه ها محدود کرده و یا با بلوکه کردن، افراد خاصی را از دیدن آنها محروم سازید. در انتشار اطلاعات تماس خود مانند شماره ی تلفن و آدرس دقت کنید، اطلاعاتی که احتمالا نمی خواهید هرکسی بدان دسترسی داشته باشد!

  ۴. درج نام کودک تان در عنوان مطالب
در برچسب ها و یا نوشتن شرح تصاویر از نام کودک تان استفاده نکنید. اگر کس دیگری این کار را کرد، با کلیک بر روی حذف تگ (Remove Tag) آن را حذف کنید. اگر فرزند شما در فیس بوک نیست و کسی نام او را در عنوان بکار برده از وی درخواست کنید که آن را حذف کند.

  ۵. ذکر اینکه شما در خانه نخواهید بود
این مثل نصب تابلوی "هیچ کس در خانه نیست" بر در ورودی منزل است. بگذارید تاریخ سفرتان مبهم باشد و تا بازگشت به خانه صبر کنید سپس به همه بگویید که تعطیلات تان چقدر عالی بود.

  ۶. اجازه دادن به موتور های جستجو برای یافتن شما
برای جلوگیری از دسترسی غریبه ها به صفحه ی شما، به بخش جستجو (Search) در صفحه ی تنظیمات حریم شخصی(Privacy Settings) رفته و "نتایج جستجو در فیس‌بوک" (Facebook Search Results) را "فقط دوستان" (Only Friends) انتخاب کنید و مطمئن شوید که گزینه ی مجاز برای " نتایج جستجوی عمومی" (Public Search Results) انتخاب نشده باشد. {* البته رعایت این مورد برای کسانی که در فیس بوک فعالیتی اجتماعی، سیاسی، هنری و ... دارند توصیه نمی شود}

  ٧. اجازه دادن به کودکان برای استفاده ی کنترل نشده از فیس بوک
فیس بوک اعضای خود را به سنین ١٣ سال و بالاتر محدود کرده است، اما کودکان جوان تر از آنند که از فیس بوک استفاده کنند. اگر کودک یا فرزند نوجوان شما در فیس بوک هست، بهترین راه برای نظارت بر او تبدیل شدن به یکی از دوستان آنلاین اوست. از آدرس ایمیل خود به عنوان واسطه ی تماس برای حساب کاربری او استفاده کنید به طوری که شما تذکرات، اخبار رخدادها و پیغام ها را دریافت کرده و بر فعالیت هایش نظارت داشته باشید. چارلز پاولیتس نماینده ی ویژه ی ناظر در مرکز شکایت جرایم اینترنتی (IC3) می گوید : "آنها فکر می کنند هیچ چیز نمی تواند در واقع خیلی جدی باشد." برای مثال، کودکی ممکن است که در پیغام خود بنویسد «مادرم به زودی به خانه برمی گردد، من باید ظرفها را جمع کنم» که این در مورد زمانبندی رفت و آمد روزانه و رفتار والدین بیش از حد معمول اطلاع رسانی می کند.

                                                                   ترجمه: آرش نیکنام / آژیراک
                                                                   منبع: Consumer Reports Magazine


/ 0 نظر / 6 بازدید